Pierwszy taki przewodnik po Pomorzu. Powstał specjalnie dla Startupów

Pierwszy taki przewodnik po Pomorzu. Powstał specjalnie dla Startupów 

Nowy przewodnik „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020” to kompleksowy informator o pomorskim biznesie, przygotowany z myślą o startupach. Przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami dowiedzą się, gdzie znaleźć inwestorów, najlepsze coworkingi do pracy, współpracowników i w jakich wydarzeniach biznesowych warto wziąć udział. 

Przewodnik dla startupów można pobrać na dole strony. Publikację wydał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a przygotowała ją Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości zarządzająca Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER. 

Biznesowa infrastruktura dla startupów 

Region pomorski to idealne miejsce dla startupowców. W województwie znajdują się cztery parki naukowo-technologiczne, ponad 23 coworkingi, a Trójmiasto jest drugim najważniejszym w kraju ośrodkiem rozwoju sztucznej inteligencji (wg ostatniego raportu AI Map of Poland). Ponadto co roku w Pomorskiem odbywa się ponad 11 cyklicznych wydarzeń i konferencji dla innowatorów, startupowców i pracowników nowych technologii. W 2019 roku Gdańsk i Pomorze otrzymały nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. 

– W naszym regionie startupy mają wyjątkowy wachlarz możliwości, by poszerzać swoje horyzonty w ramach licznych platform współpracy – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Obszary o największym potencjale badawczo-rozwojowym, tzw. Inteligentne Specjalizacje Pomorza, skoncentrowały się wokół technologii rozwijających gospodarkę morską, ICT, energetykę oraz zdrowie. Specjalizacje to kuźnia talentów umożliwiająca rozwój zgodny z najnowszymi trendami i globalnymi wyzwaniami. Prężnie rozwijają się takie dziedziny, jak: automatyzacja, Sztuczna Inteligencja, cyfryzacja czy zielone technologie – wymienia Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. 

Startupowcy mogą korzystać ze wsparcia, jakie dają im różne inkubatory przedsiębiorczości i akceleratory.  

– Jesteśmy przekonani, że publikacja przygotowana przez zespół Startera we współpracy z wieloma instytucjami z Pomorza będzie pomocna dla przyszłych startupów, które zazwyczaj gromadzą się wokół lokalnych Instytucji Otoczenia Biznesu. Widzimy wielki potencjał we współpracy w innymi akceleratorami, parkami technologicznymi. Ta wymiana doświadczeń pozwala nam budować społeczność a także ciekawszą ofertę wydarzeń, programów finansujących rozwój perspektywicznych inwestycji czy projektów edukacji przedsiębiorczej skierowanych do młodych innowatorów – mówi Tomasz Szymczak, Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości zarządzającej gdańskim STARTEREM. 

Najlepsze przykłady z regionu 

W publikacji „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020” znalazła się mapa kontaktów do współpracy z instytucjami otoczenia biznesu oraz przewodnik po sposobach finansowania działalności. Startupowcy mają też do dyspozycji całą listę cyklicznych konferencji i inicjatyw, rozpoznawanych nie tylko na Pomorzu, ale i na całym świecie.  

Jedną z opisanych w publikacji ofert są niskoprocentowe pożyczki udzielane początkującym przedsiębiorcom z regionalnego programu operacyjnego i Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. – Ambicją samorządu regionalnego jest ciągłe rozwijanie środowiska sprzyjającego wzmocnieniu potencjału pomorskich startupów – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Istotą tych instrumentów finansowych jest wspieranie przedsiębiorczości, a w szczególności podmiotów bez historii kredytowej, dla których dostęp do kapitału jest najbardziej utrudniony. Bez tych środków wiele idei nie miałoby szansy na rozwój – tłumaczy Karolina Lipińska, Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego.  

Poza przewodnikiem po pomorskim biznesie i możliwościach rozwoju w publikacji można poznać także przykłady startupów, które doskonale funkcjonują na pomorskim rynku oraz wskazują na innowacyjność i kreatywność ich założycieli. Są wywiady, rozmowy i podpowiedzi dla innowatorów. Na przykład Mateusz Kurleto, ambasador Startupu Hansa radzi, by na początku budowania startupu skupić się na odbiorcach i grupie docelowej, a nie wyłącznie na budowaniu produktu. – Kluczowym dla sukcesu początkującego startupu jest skierowanie swojej oferty do odpowiedniej grupy docelowej, dogłębne poznanie jej potrzeb a następnie włączenie przyszłych klientów w proces tworzenia produktu, zszywając w nim metryki, które jednoznacznie dowodzą spełnienia obietnic sprzedażowych – wyjaśnia w przewodniku Kurleto. 

W publikacji można dowiedzieć się także, jak topowe pomorskie startupy dostały się do międzynarodowych projektów i jak osiągnęły międzynarodowy sukces. 

Pobierz: Morze nowych technologii. Pomorskie 2020.
Pobierz: Sea of new technologies. Pomorskie Region 2020.

Czytaj dalej

Makijaż wymaga techniki, ale to też wrażliwość na drugą osobę
Artykuły

Makijaż wymaga techniki, ale to też wrażliwość na drugą osobę

Magda Purchla prowadzi dwie marki – Wedding Art i Face Art. W obu skupia się na budowaniu wizerunku i tym,…

Czytaj więcej
Naturalne domowe spa, czyli jak osiągnąć spokój w niespokojnym świecie
Artykuły

Naturalne domowe spa, czyli jak osiągnąć spokój w niespokojnym świecie

Harmonia i wewnętrzny spokój to doświadczenia, które swoim klientkom i klientom chce zapewnić Izabela Ryska. Od kilku lat prowadzi warsztaty,…

Czytaj więcej
CUMY to powrót do pracy rąk i rzemiosła w Stoczni
Artykuły

CUMY to powrót do pracy rąk i rzemiosła w Stoczni

Blanka Byrwa jest projektantką, z wykształcenia architektką wnętrz, ale projektuje też meble. Interesuje ją wykorzystywanie materiałów lepszych technologicznie, biodegradowalnych. Z…

Czytaj więcej